Aktualności

10.10.2019

    Zabrakło miejca ? Nic straconego - nowe grupy:

    WŁOSKI A1.1:

       ŚRODA 17:00

    HISZPAŃSKI A1.1: 

       PONIEDZIAŁEK 19:15

    HISZPAŃSKI A2.1: 

       CZWARTEK 19:15 

07.09.2019

Harmonogram zajęć na semestr 2019/2020 już na stronie!

Do 30 września zniżka -66 zł! 

 

 

Język Arabski

Kif halak? Esh akhbarak ?  Jeśli jeszcze nie wiesz jak odpowiedzieć na te pytania, wpadnij do nas. Zrób to także po to, aby poznać klucz do zrozumienia bogactwa języka, który w niemal niezmienionej formie pozostaje w użyciu od  1500 lat! Języka, który przenosząc sztukę, naukę, religię i sposoby organizacji państwa wpłynął na tysiące lokalnych kultur od Azji Środkowej po Atlantyk. Mowy, która jest jednocześnie czymś tak bardzo wspólnym dla ćwierci miliarda ludzi i setek milionów innych,  poznających ją biernie muzułmanów, a z drugiej na tyle odległej, iż dwie sąsiadujące dzielnice potrafią rozpoznawać się po gwarowych różnicach…

Gdybyś zapytał/a, co jest najbardziej fascynującego w tym medium komunikacji, odpowiedzielibyśmy: satysfakcja z mówienia i bycia zrozumianym. To oczywiste! – powiesz. Zgoda, ale żaden (żaden, Żaden) inny naród nie okaże tyle entuzjazmu dla Ciebie mówiącego w jego języku.

Handlarze owocami w Kairze - język arabski

Po co mi to ? – zapytasz. Jeszcze 10-20 lat temu język arabski mógł być uważany za więcej niż egzotyczny ( w przeciwieństwie do lat 80 i 70 kiedy w na Południu i Bliskim Wschodzie w czarnych naftą krajach powstawały całe polskie osiedla). Teraz stał się  bardziej popularny po tragicznych wydarzeniach 9/11 i Arabskiej Wiosny. Paradoksalnie ten trudny dla zachodniego świata czas, mimo odium jakie spadło na kraje arabskie i muzułmańskie, sprawił, iż nastąpił wzrost zainteresowania kulturą  pozornie uchodzącą za antagonistyczną. Dlatego zachęcamy Cię -  nie bądź biernym odbiorcą treści medialnych i gotowych od zawsze komentarzy i stereotypów. Nie pozwalaj gadającym głowom myśleć za Ciebie. Zaglądnij do nas, poucz się z nami tylko przez chwilę, a poczujesz różnicę i otrzymasz swoją przepustkę do świata widzianego dotychczas  przez tysiąc luster…Stłucz je.

al-Minya - Sensapolis - język arabski

Chcesz pogawędzić z nowopoznanym przewodnikiem przez Saharę, albo przekonać policjanta na placu Talaat Harb, że twój taksówkarz ma zepsuty taksometr od 25 lat? A może pragniesz w końcu dowiedzieć się, o czym śpiewa czarnooka gwiazda libańskiej sceny pop? Pewnie denerwuje Cię oglądanie al-Dżaziry English i dobrze byłoby usłyszeć w oryginale, czemu pułkownik Kaddafi nie reflektował na ciepłą wymianę zdań  z królem Abdullahem?

 

A tak na poważnie – może zastanowisz się nad tym, że arabski oprócz swego niezaprzeczalnego piękna ( charakterystyczna fonetyka, sposób budowania form gramatycznych), łatwej komunikacji podstawowej (naprawdę wystarczy jakieś 200 słów, żeby pojechać do Kairu i świetnie się bawić ) oraz boskiej urody pisma alfabetycznego (którego nauczymy Cię w tydzień, no może dwa…) jest jednym z języków oficjalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Unii Śródziemnomorskiej?

 

Nie uczymy dla szpanu, wkładamy w to całe nasze serce -  nie traćcie czasu , przekonajcie się sami na zajęciach z  Karoliną i Martą !

 Sprawdź harmonogram zajęć na ten semestr!